Decydują się na samodzielne postawienie strony powinniśmy zacząć od zorientowania się w dostępnych opcjach kreatorów. Na rynku  znaleźć można wiele ciekawych rozwiązań, szczególnie kiedy mowa o WordPressie. Na jaki kreator stron w takim razie się zdecydować? Wśród popularnych można śmiało wymienić: Elementor, Beaver Builder, Divi i Thrive Builder – dla WP. Jednak dużym zainteresowaniem (być może nawet największym) cieszy się WIX, który jest zupełnie osobną platformą. 

Istnieje błędne przeświadczenie, że strony internetowe trzeba pisać od zera, że potrzebny jest do tego programista i grube tysiące. Nic bardziej mylnego. W odpowiedzi na spore zapotrzebowanie powstało wiele wspaniałych i intuicyjnych kreatorów stron internetowych. W tym artykule porównam koszty, zalety i wady pod kątem designu, funkcjonalności oraz wymagań SEO

 • Na co zwrócić uwagę przed zakupem kreatora stron?
 • Porównanie WIXa i WordPressa
 • Kreatory stron WordPressa – DIVI, Elementor, Beaver, Thrive

  Na co zwrócić uwagę przed zakupem kreatora stron?

  Zanim zdecydujesz się na zakup kreatora stron warto dowiedzieć się więcej o tym czego tak naprawdę potrzebujesz. Cały proces zaczyna się od wyboru domeny i hostingu. W przypadku domeny wszystko zależy od waszej kreatywności. Warto jednak stosować standardowe końcówki typu .pl czy .com w zależności od tego w jakim języku będziemy chcieli pozycjonować stronę. Z kolei kiedy chodzi o hosting sprawa jest odrobinę bardziej skomplikowana. Przede wszystkim trzeba się zastanowić nad skalą swojego projektu i dobrać odpowiednią pojemność. Najważniejsze jednak są wymagania hostingowe kreatora i na tej podstawie należy wybrać dostawcę.

  Przed zakupem kreatora warto skorzystać z darmowego okresu próbnego i przekonać się samodzielnie na jakiej zasadzie działa dany Builder.  Aby ułatwić wam wybór postanowiłam zebrać kilka najważniejszych aspektów, na które warto zwrócić uwagę. W tym artykule porównam 5 kreatorów ( 4 WordPressa i WIX) stron pod kątem:

  • Ceny
  • Łatwości tworzenia
  • Dostępności szablonów
  • Wsparcia
  • Dodatkowych funkcji 
  • SEO
  kreator stron

  Jaki kreator stron wybrać WIX czy WordPress? 

  Zacznijmy od porównania WIXa i WordPressa ponieważ to właśnie one rządzą w świecie webdesignu. Wix zyskał popularność w ostatnich latach i może się pochwalić się ponad 125 milionami klientów w prawie 200 różnych krajach na całym świecie. Tymczasem WordPress ze swoimi dedykowanymi kreatorami takimi jak DIVI, Thrive Architect czy Elementor obsługuje obecnie jedną trzecią wszystkich witryn internetowych.

  Zarówno WIX i WP są dobrym wyborem jeśli chodzi o tworzenie stron, jednak bardzo się różnią. Wix to narzędzie typowo dla laików więc ​​jest naprawdę łatwy w użyciu – jednak uważam, że jest to najlepsze rozwiązanie kiedy chcemy prowadzić mały blog o motylkach. Tymczasem WordPress to potężny system zarządzania treścią (CMS) typu open source, który oferuje większą skalowalność, ale także wymaga trochę większej wiedzy technicznej. Należy wspomnieć, że przy zastosowaniu jednego z kreatorów WordPressa sprawa jest dużo prostsza. Elementor czy Divi są równie proste w użyciu co WIX, ale mają zupełnie inne zaplecze techniczne dające duże pole manewru. 

  Wix i WordPress – zalety i wady`

  Zalety WIX:

  1. Łatwy w użyciu. Jest skierowany do nietechnicznych użytkowników.
  2. WIX ma całkiem dobre wsparcie w przypadku jakiejś awarii.
  3. Zawiera wbudowane funkcje e-commerce.

  Wady WIX:

  1. Bardziej złożone funkcje są niedostępne lub ograniczone.
  2. Ograniczony zakres działania, kosztem łatwości użycia.
  3. Mniejsza ilość szablonów niż w przypadku WordPressa. 

  Zalety WordPressa: 

  1. Posiada szeroką funkcjonalność i wiele wtyczek.
  2. Szeroki wybór kreatorów i szablonów.
  3. Rozbudowane funkcje blogowe.
  4. Wyjątkowo dobre wsparcie w przypadku kreatorów WP i duża ilość informacji na forach. 
  5. Lepsze funkcje SEO. 

  Wady WordPressa:

  1. Może wymagać kodowania, ale posiada szerokie możliwości funkcjonalne.
  2. Stworzenie sklepu wymaga konfiguracji wtyczki woocommerce

  Kreatory i szablony WordPressa

  WordPress dzięki swojej popularności doczekał się wielu fantastycznych kreatorów stron. DIVI, https://wordpresselementor.pl/, Beaver czy Thrive Architect nadają WordPressowi funkcje tworzenia w czasie rzeczywistym za pomocą funkcji “chwyć i upuść” co znacznie upraszcza projektowanie. WordPress posiada mnóstwo darmowych i płatnych szablonów, które można łatwo i szybko wdrożyć. Jest w czym wybierać, a co za tym idzie jest większa szansa, że nie zobaczymy identycznej strony u konkurencji. 

  Szablony WIX

  Wix ma ponad 500 profesjonalnie zaprojektowanych szablonów, podzielonych na kategorie według branży. Każdy szablon ma wbudowane funkcje odpowiednie dla branży, w której jest skategoryzowany. Dla osób, które nie chcą się zajmować układaniem elementów strony powstało Wix ADI . Jest to narzędzie, które utworzy witrynę na podstawie kilku zadanych pytań na temat celu i preferencji witryny. 

  Wtyczki WordPress a WIX

  WordPress posiada wiele fantastycznych wtyczek, ułatwiających funkcjonowanie witryny. Warto przypomnieć, że jest to platforma open source przez co każdy kto potrafi kodować może tworzyć wtyczki. Jest to zarówno zaleta jak i wada. Możemy wdrożyć praktycznie każdą funkcję dzięki dobrze dobranej wtyczce. Jednak aktualizacje WordPressa mogą powodować konflikty ze starymi, niedostosowanymi wtyczkami – a to może prowadzić do ataków na witrynę. 

  Wix nie jest platformą typu open source. Oznacza to, że tylko zespół programistów WIX może tworzyć narzędzia dla strony. Z tego względu ich narzędzia są mniej narażone na problemy, ale znacznie ograniczają możliwości. 

  Pozycjonowanie – WordPress czy WIX?

  Zanim zagłębimy się w to, która platforma jest lepsza w tym obszarze, wytłumaczę czym właściwie jest SEO.

  Search Engine Optimization (SEO) = pozycjonowanie to proces wprowadzania zmian w witrynie i poza nią w celu zwiększenia jej pozycji w organicznych (bezpłatnych) wynikach wyszukiwania. Istnieje wiele kwestii, które należy wdrożyć, aby witryna była widoczna w Google czy Bing. Niestety posiadają one swoje własne algorytmy, które nieustannie ewoluują dlatego tak ważna jest stała opieka nad stroną i wprowadzanie aktualnych wytycznych. 

  Najważniejszym czynnikiem witryny wpływającym na SEO jest jej struktura oraz odpowiednia optymalizacja techniczna i contentowa.

  Pozycjonowanie WordPressa

  Kreatory WordPressa Divi i Elementor osiągają wspaniałe wyniki jeżeli chodzi o optymalizacje i szybkość strony. Tak naprawdę jeżeli korzystamy z gotowych szablonów to są one najczęściej bardzo dobrze przygotowane pod SEO.  Tak jak już wspomniałam WordPress posiada mnóstwo wtyczek, które mogą pomóc przygotować witrynę. 

  Yoast to najpopularniejsza wtyczka SEO dla WordPressa, z której korzysta ponad 5 milionów stron internetowych. Jest bezpłatna z możliwością wykupienia wersji Premium (zazwyczaj nie ma takiej potrzeby). 

  Wix Site Booster

  Witryny na WIX wypadają różnie jeśli chodzi o optymalizacje i szybkość strony, jednak na pewno gorzej od stron w Divi czy Elementorze WordPressa. Ciężko bez odpowiedniej wiedzy zoptymalizować stronę, a informacje w internecie są niestety ograniczone. 

  Site Booster jest darmowym narzędziem dla użytkowników Wix niestety tylko w wersji Unlimited i wyższych pakietach. Site Booster ma kilka przydatnych funkcji SEO takich jak kierowanie podstron na słowa kluczowe czy pomiar wydajności. 

  Jeżeli chodzi o takie najprostsze strony i blogi to oba spełniają swoją funkcję jeżeli chodzi o przygotowanie witryny pod pozycjonowanie. Wix wygrywa jedynie tym, że posiada automatyczne aktualizacje. Jednak jeżeli zależy nam na wynikach pozycjonowania to zdecydowanie bardziej polecam któryś z motywów WordPressa. 

  Wsparcie WordPressa

  WordPress jest niesamowity jeżeli chodzi o ilość dostępnej wiedzy i instrukcji rozwiązanych problemów. Każdy kreator posiada również swoje dedykowane forum gdzie można znaleźć mnóstwo informacji. Jeżeli chodzi o wsparcie Divi i Elementora jest naprawdę wspaniałe. Z niewielką znajomością języka angielskiego można uzyskać gotowe rozwiązania poprzez livechat. Nigdy mi się nie zdarzyło żeby nie powiedzieli czy nie pomogli. Jedną z opcji jest również zatrudnienie webdesignera lub programisty WordPressa. Można to również zrobić za niewielkie pieniądze na platformie takiej jak Fiverr. 

  Pomoc Wixa

  Wix ma dedykowany zespół wsparcia, który pomaga użytkownikom w rozwiązywaniu problemów. Jednak nie ze wszystkimi problemami sobie radzą. Z historii Klientów wiem, że były problemy z kontaktem czy wdrożeniem zmian pod SEO w sklepach internetowych. WIX stworzył również wiele artykułów i filmów, które mogą pomóc w projektowaniu witryny.  Wix oferuje także pomoc przez emaila lub telefon. 

  Koszty WIXa i Worpdressa

  Ważną kwestią przy wyborze narzędzia do stworzenia strony są oczywiście pieniądze. Koszty mogą się znacznie różnić nie tylko w zależności od wybranego kreatora, ale również w zależności od funkcji jakie ma posiadać strona. 

  Wix oferuje siedem różnych pakietów. Różnią się oczywiście funkcjami (site booster, kupon na reklamy, projekt logo), miejscem na serwerze i ceną.

  Cztery pakiety “Dla Ciebie” :

  • VIP 80 zł /miesiąc
  • Unlimited 45 zł /miesiąc
  • Combo 30 zł /miesiąc
  • Connect Domain 17 zł /miesiąc

  oraz trzy pakiety “Dla biznesu”:

  • Business VIP 120 zł /miesiąc
  • Business Unlimited 80 zł /miesiąc
  • Business Basic 60 zł /miesiąc

  W przypadku WordPressa samodzielnie musisz zorganizoawać hosting w zależności od dostawcy stawki mogą się różnić. Warto dowiedzieć się więcej przed podjęciem decyzji. 

  Kolejną rzeczą jest zakup kreatora WordPressa. Zarówno Divi jak i Elementor można wypróbować za darmo. W zależności od tego na ile stron chcemy wykorzystać kreator należy rozważyć licencje miesięczną, roczną lub dożywotni pakiet jak w przypadku Divi. Najbardziej opłacalną opcją w przypadku osób, które planują rozwijać kilka projektów jest lifetime Divi.   

  Jaki kreator stron WordPressa wybrać?

  Porzucamy już temat WIXa i skupimy sią na kreatorach WordPressa, których jestem zwolennikiem ze względu na elastyczność projektowania i szerokie perspektywy rozwoju witryny. 

  kreator stron

  Divi

  Może posiada mniej przydatnych modułów niż Elementor, ale jest niezwykle prosty w obsłudze. Dodatkowo Divi ma wspaniałe wsparcie – rozwiązują problemy bez angażowania właściciela strony. 

  DIVI 

  Zalety Divi:

  • Kreator w czasie rzeczywistym (od frontonu)
  • Setki stylowych i uniwersalnych szablonów
  • Elastyczna edycja
  • Elementy globalne
  • Ponad 40 gotowych do wykorzystania elementów
  • Dobre wyniki optymalizacji
  • Jednorazowa dożywotnia licencja
  • Wspaniałe wsparcie

   

  Wady Divi:

  • Brakuje Buildera do Popupu
  • Dużo niepotrzebnych wbudowanych funkcji

  Łatwość użycia 

  Divi jest naprawdę proste w użyciu i bardzo intuicyjne, ale posiada również sporo niepotrzebnych funkcji wprowadzających zamieszanie.

  Cena

  Roczny dostęp to koszt 89$, w przypadku licencji dożywotniej (jednorazowej)  249$

  Wsparcie

  Posiada świetne wsparcie i wiele wpisów i filmów instruktażowych.

  Elementor

  Elementor WordPress to wspaniałe rozwiązanie dla osób, które szybko chcą postawić kilka prostych stron. Globalna personalizacja ułatwia zmiany na stronie. Bardzo intuicyjny i prosty kreator.

  Elementor

  Zalety Elementora:

  • Kreator w czasie rzeczywistym,
  • Funkcje personalizacji strony internetowej
  • Szeroka dostępność szablonów i motywów
  • Rozbudowane dostosowywanie mobilne
  • Wspaniały kreator Popupów
  • Niestandardowe nagłówki / stopki

  Wady Elementora:

  • Mniejszy wybór szablonów niż w przypadku DIVI,
  • Trudności z uzyskaniem wsparcia, 
  • Częste konflikty z wtyczkami

  Łatwość użycia

  Jeden z łatwiejszych w użyciu kreatorów stron. Ten motyw posiada świetną nawigację i wszystko odbywa się niezwykle intuicyjnie. 

  Cena

  Koszt waha się między 0-199$ w zależności od wybranego pakietu. W tej cenie Elementor oferuje więcej przydatnych opcji niż Divi. Nie posiada  dożywotniej licencji. 

  Wsparcie

  Dział wsparcia mógłby działać lepiej, jednak istnieje wiele postów i filmów rozwiązujących większość popularnych problemów.

  kreator stron

  Thrive Architect 

  Thrive Architect to narzędzie do tworzenia stron WordPressa firmy Thrive Themes. Jest to narzędzie nowej generacji. Idealne do każdego typu strony internetowej. Posiada silne funkcje marketingowe – lejki sprzedażowe i wiele więcej. 

  Zalety Thrive Architect:

  • Ponad 100 szablonów stron
  • Wstępnie zaprojektowane szablony sekcji
  • Globalna personalizacja
  • Kreator Popupów
  • Zaawansowane funkcje marketingowe
  • Ciągłe aktualizacje i ulepszenia
  • Działa z dowolnym motywem

  Wady Thrive Architect:

  • Brakuje funkcji konstruktora (jak w Divi i Elementorze)
  • Złożony interfejs 
  • Brak wtyczek 
  • Średnie wsparcie i pomoc

  Łatwość użycia

  Osobiście uważam, że Thrive Architect jest skomplikowany. Osobę początkującą może odstraszyć swoim interfejsem i ilością funkcji. Posiadają jednak sporo szablonów i gotowych sekcji usprawniających znacznie projektowanie. 

  Cena 

  Cena to 67$ dla jednej strony dożywotnie. Jest to bardzo przyzwoita opcja dla osób planujących konkretne działania marketingowe.

  Wsparcie

  Wsparcie jest słabym punktem Thrive. Niestety podczas tworzenia bardziej zaawansowanych projektów mogą pojawiać się drobne problemy, które można wyjaśniać tygodniami. 

  kreator stron

  Beaver Builder

  Beaver Builder to kolejne narzędzie do tworzenia stron na WordPressie. Cieszy się sporą popularnością wśród webdesignerów ze względu na elastyczność projektowania i dobrą strukturę kodu.

  Zalety Beaver Builder:

  • Szybki i intuicyjny kreator w czasie rzeczywistym,
  • Bogata biblioteka szablonów i gotowych modułów,
  • Wspaniałe wsparcie
  • Dobra opcja dla agencji – do wykorzystania na nielimitowanej ilości stron
  • Szablony globalne

  Wady Beaver Builder:

  • Mało dedykowanych rozwiązań – wtyczek
  • Brak dedykowanego kreatora dla formularzy i modułu cennika,
  • Większe ograniczenia w projektowaniu niż w Divi czy Elementorze

  Łatwość użycia

  Niezwykle łatwy w użyciu, nadaje się wspaniale dla początkujących użytkowników.

  Cena 

  Jeśli chodzi o cenę to dużym plusem jest fakt, że w najniższym pakiecie kreator można wykorzystać na wielu stronach. Istnieją jednak tańsze rozwiązania. 

  Wsparcie

  Jeśli chodzi o rozwiązywanie problemów są niezawodni. Podobnie jak w przypadku Divi informacje są ogólnodostępne, a odpowiedzi są szybkie i konkretne.

  W przypadku prostych stron lub wizytówek WIX jest przyzwoitą opcją. Jednak ja całym sercem jestem z Divi i Elementorem. Stawiam na elastyczność, funkcjonaność i kwestie SEO. Największą zaletą DIVI jest nielimmitowana, dożywotnia licencja i świetne wsparcie. Decyzja należy do was. 

  5 3 votes
  Article Rating
  3
  0
  Would love your thoughts, please comment.x