Jedną z najważniejszych czynników strony internetowej świadczących o wydajności jest jej szybkość. Użytkownicy są w stanie przymknąć oko na grafikę czy estetykę strony, a nawet drobne błędy, ale niestety jeżeli otwiera się za długo tracimy ich praktycznie natychmiastowo. Na szczęście w tym artykule dowiesz się dokładnie jak przyspieszyć stronę na Divi?

Testy szybkości strony internetowej

Istnieje kilka precyzyjnych narzędzi służących do testowania szybkości ładowania witryny. Każde z narzędzi zapewnia ocenę w zakresie danej skali, dzięki czemu możesz kontrolować zmiany w poprawie prędkości strony. Żeby przejść do tego jak przyspieszyć stronę na Divi musisz najpierw skorzystać z jednego z narzędzi takich jak PageSpeed Insights, które określą szybkość witryny.  Dostarczają również informacji i na temat problemów oraz sposobów ich rozwiązywania dzięki czemu można wprowadzać zmiany i kontrolować ich wpływ.

Najpopularniejsze testy prędkości witryny to:

Sprawdź szybkość swojej witryny przed i ponownie po każdym dokonaniu zmian, aby zobaczyć wpływ na wydajność witryny. Jest to również świetny sposób na śledzenie wydajności witryny i zapewnianie jej działania zgodnie z oczekiwaniami Googla.

Jak przyspieszyć stronę na Divi? – Hosting

Koniecznie korzystaj z dobrego hostingu, który spełni potrzeby konkretnej witryny. Istnieje kilka rodzajów hostingu. Tutaj przeczytasz więcej na temat doboru hostingu: Jak wybrać hosting i serwer?

 • Hosting dzielony  – taki hosting opznacza, że strona współdzieli zasoby serwera, w tym przestrzeń i przepustowość z innymi stronami na tym danym serwerze. Jeśli inna witryna na serwerze ma duży ruch zasoby te nie są wtedy dostępne dla Twojej witryny. Jest to najwolniejszy z popularnych rodzajów hostingu.
 • VPS (wirtualny serwer prywatny) – zapewnia całkowite zasoby serwera. Twoja witryna nie udostępnia żadnego miejsca i zasobów innej witrynie. To praktycznie to samo, co posiadanie własnego serwera. Oczywiście jest zdecydowane różnica w cenie, jednak w wielu przypadkach warto zainwestować. 
 • Chmura – oznacza, że pliki są przechowywane na wielu serwerach. Serwer z największą ilością zasobów w tym czasie służy do udostępniania plików witryny użytkownikom. Dzięki temu zawsze będzie dostęp do szybkich serwerów.

Najlepsze hostingi dla Divi:

Ustawienia PHP, a prędkość witryny na Divi

Upewnij się, że masz zalecane ustawienia serwera. Divi ma wbudowaną kontrolę systemu, która zgłasza ustawienia i ich stan. W menu deski rozdzielczej WordPress przejdź do Divi> Support center. Tutaj zobaczysz status, który pokazuje jakie ustawienia PHP spełniają zalecane ustawienia.

Skrócony raport pokazuje tylko kwestie wymagające uwag, są one pokazane na czerwono. Kliknij “Zobacz pełny raport”, aby zobaczyć wszystko.

Jak przyspieszyć stronę na Divi? – Konflikty wtyczek i motywów

Jedną z największych zalet WordPress jest ogromna liczba dostępnych wtyczek, które zdecydowanie wzbogacają funkcjonalność strony. Niestety nie wszystkie wtyczki spełniają wymagania szybkości strony. Nieaktualne wtyczki mogą powodować konflikty z motywem i spowalniać działanie witryny. Należy pamiętać o kilku rzeczach, które pomogą zmniejszyć szanse takich przypadków.

 • Sprawdź, czy wtyczka jest kompatybilna z najnowszą wersją WordPressa. Używaj tylko wtyczek, które zostały zaktualizowane w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Idealnie byłyby przetestować je z bieżącą wersją WordPress.
 • Używaj wtyczek, które mają dobrą ocenę. Przeczytaj najnowsze recenzje i zobacz, jakie są problemy i czy zostały rozwiązane.
 • Sprawdź ile ma aktywnych instalacji. Jeśli ma bardzo niską liczbę, może powodować problemy.
 • Zmniejsz liczbę używanych wtyczek. Jeśli funkcje dostarczone przez wtyczkę nie są całkowicie konieczne rozważ usunięcie jej z witryny. Pamiętaj jakość nad ilością.

Szybkość strony na Divi, a wielkość obrazów

Niestety kwestia wielkości i jakości obrazów na stronie jest ciężka. Często chcąc zaoszczędzić na wadze zdjęcia cierpi jego jakość, jednak ten pierwszy aspekt jest zdecydowanie ważniejszy pod względem szybkości ładowania witryny. Zmień ich rozmiar za kompresji, możesz skorzystać z darmowych narzędzi takich jak PNGtree. Divi na blogu preferuje obrazy o szerokości 800 pikseli. WP Squish to świetna wtyczka, która kompresuje i zmienia rozmiar plików JPEG podczas przesyłania.    

Wtyczki buforowania, a poprawa szybkości strony na Divi

Wtyczka buforująca usprawnia pracę witryny jeszcze bardziej niż buforowanie serwera, tworząc statyczne wersje stron i przechowując je w przeglądarkach odwiedzających. Wersja strony jest przechowywana lokalnie więc treści, które użytkownicy już widzieli, nie będą musiały być ponownie ściągane z serwera za każdym razem, gdy chcą zobaczyć stronę lub post.

Najlepsze wtyczki do cache dla Divi:

 • W3 Total Cache (bezpłatny)
 • WP Rocket (płatny)
przyspieszyć stronę na Divi

Jak przyspieszyć stronę na Divi? – Minimalizacja i kompresja plików

Pliki takie jak CSS i JavaScript są formatowane w sposób czytelny dla człowieka. Pozostawia toi formatowanie, którego przeglądarki nie potrzebują. Jak można się domyślić zwiększają one rozmiar pliku, co z kolei wydłuża czas ładowania. Wtyczki buforujące zwykle zapewniają funkcje minimalizujące pliki, a także kompresję Gzip. Możesz także zminimalizować swoje pliki za pomocą Divi.

W opcjach motywu Divi (w menu pulpitu nawigacyjnego przejdź do Divi> Opcje motywu i pozostań na karcie Ogólne) znajdziesz dwie opcje, które możesz włączyć:

 • Pomniejsz i połącz pliki JavaScript
 • Minimalizuj i łącz pliki CSS

Włącz obie opcje, aby uzyskać najlepsze wyniki.

Jak przyspieszyć stronę na Divi? Większość z tych 7 kroków można łatwo wdrożyć wybierając dobry hosting lub konfigurując wtyczki. Nawet te, które wymagają nieco więcej wysiłku zapewniają znaczne przyspieszenie strony na Divi. Zapewniamy, że przyspieszenie strony wpłynie znacząco na współczynnik odrzuceń i dzięki temu zyskasz większą ilość użytkowników. 

5 1 vote
Article Rating
2
0
Would love your thoughts, please comment.x