Zanim przystąpimy do budowania strony musimy zapewnić sobie fundamenty. Mianowicie domenę, serwer i hosting. Dla programistów, blogerów czy właścicieli małych firm i sklepów internetowych wybór hostingu jest niezwykle ważny.

Nie polecam wybierania dostawcy hostingu na zasadzie “jest promocja to wezmę”.  Poczytaj opinie, fora lub zapytaj znajomych. Dobrze dobrany serwer gwarantuje połowę sukcesu szybkości strony. Możesz wkopać się w umowę na wiele lat z opłatami wzrastającymi z roku na rok.

Co jeżeli nie wiesz jeszcze co to hosting? W tym artykule postaram się sprecyzować rodzaje hostingu, wytłumaczyć czym się różnią i dla jakich stron się nadają.

Co to jest hosting?

Hosting jest to wynajmowane miejsce na serwerze. Serwer z kolei to sprawny i działający całą dobę komputer odpowiadający za działanie Twojej strony internetowej. Pamiętajmy, że nawet najładniejsza strona nie będzie dobrze działać ze źle dobranym hostingiem.

Rodzaje hostingu

Przykładowo blog nie potrzebuje dedykowanego serwera, ale znowu sklep internetowy o dużym ruchu i sporej ilości plików tak.

Hosting dzielony

Hosting dedykowany to miejsce o określonej objętości (MB) wynajmowane na serwerze. Do takiego hostingu najczęściej nie mamy żadnego dostępu, ponieważ przechowuje on nie tylko Twoje dane.

W dzielonym hostingu kilku klientów i kilka witryn korzysta z tego samego serwera . Z jednej strony dzielony hosting to klasyczny model – prosty i nieskomplikowany. Większość klientów, którzy po raz pierwszy korzystają z hostingu, powinni korzystać z takiej opcji, a następnie zdecydować czy hosting spełnia oczekiwania. Jeżeli nie to można zdecydować się na uaktualnienie do VPS lub dedykowanego hostinguu, aby sprostać rosnącym potrzebom witryny.

 Z innej perspektywy jednak współdzielony hosting łączy zasoby serwera. Tym samym dzieli swoje moce między różne witryny spowalniając tym samym wydajność i szybkość strony.Taki hosting jest idealnym rozwiązaniem dla wizytówek lub blogów o małym natężeniu ruchu. Jeżeli planujemy prostą stronę ze spokojną głową można wybrać hosting dzielony.  

Hosting VPS

VPS, który oznacza wirtualny prywatny serwer , jest pośrednikiem między dzielonym hostingiem, a dedykowanym. Serwer jest podzielony wirtualnie, działając jako niezależne serwery dedykowane. Klienci VPS nadal dzielą serwer , ale każdy z nich ma znacznie większą kontrolę niż ci z dzielonym hostingiem.

Serwer jest wirtualnie rozdzielony co sprawia, że staje się on takim hostingiem dedykowanym, który może zasilać kilka naszych stron w zależności od swojej pojemności.

 Hosting dedykowany

Witryny o dużej wydajności i dużym ruchu wymagają dedykowanego hostingu, co oznacza wykorzystanie całego serwera do zasilania witryny lub witryn. Klienci mają pełną kontrolę nad konfiguracją i ustawieniami serwera. Mogą dostosowywać systemy bezpieczeństwa, systemy operacyjne, systemy równoważenia obciążenia i inne. Tylko w tym przypadku mamy dostęp do serwera i możemy działać w panelu. Pozostałe hostingi działają na zasadzie – jest, bo strona działa.

Hostingi dedykowane należą do najdroższych ze względu na najwyższej klasy sprzęt, zarządzane usługi i całodobową pomoc techniczną. Wysokiej klasy hosting ma wiele funkcji, w tym automatyczne kopie zapasowe, dedykowane adresy IP i możliwość wyboru systemu operacyjnego.

Jaki hosting wybrać?

Jak już wcześniej wspomniałam, rodzaj hostingu zależy od tego jaki rodzaj witryny planujemy stworzyć. Czy będzie to blog o motylkach, wizytówka formowa czy może sklep internetowy lub portal ogłoszeniowy każdy z nich wymaga innego podejścia. Na początek zastanów się jaki ruch przewidujesz. Ważnym elementem jest też waga strony i poczty. Im bardziej rozbudowana strona tym więcej miejsca na serwerze potrzebujesz.

Hosting dla bloga

Niedawno WordPress przekroczył 28%, czyli ponad jedną czwartą wszystkich zasilanych stron internetowych. Ten system zarządzania treścią jest idealny dla blogerów, małych stron firmowych czy niewielkich sklepów internetowych (do 1000 produktów). Hosting dla bloga oraz wyżej wymienionych stron  o średnim natężeniu ruchu, do kilkuset wejść w miesiącu, nie musi spełniać jakiś wyjątkowych wymagań. Sprawdzi się do tego w stu procentach hosting dzielony. Większość hostingów dzielonych posiada opcję szybkiej instalacji wordpressa.

Hosting dla sklepu internetowego

Ponad 60% ludzi na świecie kupuje online. Sklepy internetowe powstają z dnia na dzień oferując coraz to nowe produkty i usługi. Możemy wyróżnić sklepy, które są formą wizytówki oraz bardziej rozbudowane, aktywnie sprzedające tysiące produktów. W przypadku sklepu internetowego możemy zdecydować się na hosting VPS o różnej pojemności.

Hosting musi gwarantować odpowiednie systemy bezpieczeństwa związane z ochroną informacji o klientach i płatnościach, a także zapewniać dostęp do oprogramowania koszyka na zakupy i integrację z usługami takimi jak PayPal i innymi narzędziami marketingu.

Hosting dla strony firmowej

Tworzenie strony firmowej wiąże się z oczekiwaniami co do zaistnienia w internecie. Każdy przedsiębiorca stawiający stronę liczy na wzrost ruchu w granicach 5-15% w skali miesiąca. Z takim podejściem warto zainwestować w serwer dedykowany, który możemy dowolnie konfigurować. Wraz z rozwojem witryny możemy wspólnie z opiekunem dostosowywać serwer do wzrastających potrzeb strony. W zależności od tego jakim budżetem dysponujemy możemy oscylować między VPS, a dedykiem.  

Pamięć masowa hostingu

Przechowywanie lub miejsce na dysku jest prawdopodobnie najłatwiejszą do zrozumienia cechą hostingu, a także komponentem, o który nie trzeba się zbytnio martwić. Wiele dzielonych hostingów oferuje nieograniczoną przestrzeń dyskową. Jeżeli jednak nie jest to jasno powiedziane lepiej się upewnić.

Najważniejszą rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę, jeśli chodzi o pojemność jest symbol: SSD. Dyski SSD są znacznie szybsze i sprawniejsze, ale mają wyższą cenę. Z drugiej strony, tradycyjne dyski twarde mają większe pojemności.

Podobnie jak w przypadku prywatnego laptopa, pamięć RAM w hostingu powoduje szybsze przetwarzanie przechowywanych danych i tym samym przyspiesza otwieranie strony.

Transfer danych hostingu

Transfer danych wpływa na wydajność i szybkość strony. Transfer przesyłanych danych miesięcznie jest ściśle określony. Transfer danych zużywamy kiedy przesyłamy dane do serwera i z serwera oraz na wysyłanie i odbieranie poczty. Im większa przepustowość łącza tym więcej użytkowników może korzystać ze strony w tym samym czasie, ale tym samym zużywamy więcej transferu. W przypadku wyczerpania miejsca możemy zwiększyć transfer za dodatkową opłatą u swojego dostawcy.

Domena i hosting

Mimo że często łączy je się ze sobą, rejestracja domen i hosting to dwie różne usługi. Twoja nazwa domeny służy jako adres witryny i może być zarejestrowana i hostowana w innej firmie. Niektórzy dostawcy domen oferują nawet darmowy hosting przez pierwszy rok dla nowo zarejestrowanych użytkowników, ale nie daj się zwieść. Rejestrując domenę nie musisz decydować się na hosting.

Nie musisz posiadać hostingu u rejestratora domeny, aby mieć w poczcie nazwę strony. Np. www. nazwastrony.pl i poczta kontakt@nazwastrony.pl . Dostawcy usług hostingowych często posiadają zaawansowane funkcje poczty e-mail, takie jak usługi przesyłania i filtrowania, autorespondery, odsiewanie spamu i ulepszone zabezpieczenia dla klientów potrzebujących kilku skrzynek odbiorczych lub narzędzi marketingowych.

Bezpieczny hosting

Chociaż bezpieczeństwo strony internetowej zależy w dużej mierze od zachowania administratora i siły hasła, wśród innych cech infrastruktura firmy hostingowej może stanowić jedną z największych słabości. Ponad 40% stron internetowych jest narażonych na atak ze względu na podatność hosta, więc należy szukać dostawców korzystających z zaporu ogniowych, usług monitorowania i innych dodatkowych zabezpieczeń. Ważnymi elementami są również aktualizacje wordpressa oraz posiadanie certyfikatu SSL.

Ceny hostingu

Wiemy, że cena zwykle króluje w przypadku zakupów pierwszego hostingu. Nie zapomnij także o budżecie na usługi, takie jak rejestracja nazwy domeny i wszelkie motywy lub wtyczki, które możesz potrzebować. Sam hosting może kosztować zaledwie kilkadziesiąt do kilkuset złotych miesięcznie. Większość dostawców daje zniżkę na rejestrację przez rok.

Darmowy hosting

Wygoda i oszczędności są atrakcyjne. Jednak pamiętajmy, że takie funkcje jak wsparcie i bezpieczeństwo, które można uzyskać u płatnych dostawców usług hostingowych są warte każdych pieniędzy. Może nie każdych, ale w dzisiejszych czasach RODO i hakerów bezpieczeństwo danych jest priorytetem.

Wybór hostingu

Osobiście korzystam z kilku różnych hostingów, posiadamy też własne serwery. Najczęściej polecamy naszym Klientom hosting BlueHost i Dhosting.

BlueHost

Rzućmy okiem na niektóre z kluczowych cech, które sprawiły, że Bluehost jest rzetelnym i wysokiej jakości dostawcą usług hostingowych.

  • Bluehost ma bardzo imponujące wsparcie techniczne.
  • Ten hosting ma 100% kompatybilność ze wszystkimi funkcjami i wtyczkami WordPressa.
  • Bluehost oferuje wspaniałe narzędzia zabezpieczające, które pomagają chronić witrynę przed atakami cybernetycznymi i hakerami.

Dzięki CloudFlare Bluehost oferuje ulepszone funkcje bezpieczeństwa. CloudFlare umożliwia instalacje SSL.

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe

Możesz włączyć tę funkcję w dowolnym momencie, aby zapewnić dodatkowe zabezpieczenie dostępu do pulpitu nawigacyjnego i konta Bluehost.

Obsługa klienta

Sekcja samopomocy jest dość obszerna, zawiera wiele blogów, artykułów i zapytań, które można przeglądać w gotowej do wyświetlenia bazie wiedzy.

Obsługa czatu na żywo Bluehost jest bardzo dobra nawet o różnych porach dnia. Ponadto Bluehost oferuje również wsparcie techniczne przez telefon czy pocztę email. W rzeczywistości można nawet dotrzeć do ekspertów za pośrednictwem portalu społecznościowego, takiego jak Twitter lub po prostu dołączając do społeczności Bluehost.

Więcej możecie przeczytać na TUTAJ.

Jakiego dostawcy hostingu obecnie używasz? Czy próbowałeś już Bluehost? Jaka jest Twoja opinia na temat ich hostingów? Proszę, podziel się swoją opinią w komentarzach poniżej i dziękuję za przeczytanie!

Elastyczny Webhosting Dhosting

to połączenie hostingu współdzielonego z chmurą obliczeniową, bez wad obu rozwiązań.

PARAMETRY USŁUGI
W ramach podstawowego pakietu otrzymasz: 50 GB powierzchni, 1 GB RAM1 GHz CPU (czyli 2x więcej, niż w tradycyjnym hostingu!)

Usługa pozwala na automatyczne skalowanie. W przypadku zapotrzebowania, Twoja usługa otrzyma dodatkową powierzchnię, RAM, CPU.

Martwią cię wysokie ceny chmury, serwerów dedykowanych bądź VPS? Nie dziwimy się. Jako dhosting.pl rozliczamy Cię godzinowo wyłącznie za dodatkowo wykorzystane zasoby!

JEDNA USŁUGA NA ZAWSZE

Platforma automatycznie skaluje zasoby Twojej usługi, więc nie ma potrzeby przechodzenia na serwer dedykowany bądź VPS. 

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

Odbierz 5% rabatu na kod: wordpressdivi

 

 

 

hosting wordpress
5 1 vote
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x