WordPress jest najpopularniejszym na świecie narzędziem do tworzenia stron internetowych. WordPress jest w stanie stworzyć dowolny styl strony internetowej, od prostego bloga do w pełni funkcjonalnej strony biznesowej. Możesz nawet użyć WordPress do stworzenia sklepu internetowego (używając popularnej wtyczki WooCommerce).

Mówisz, że nigdy nie zbudowałeś strony internetowej? To nie jest problem! Dzięki WordPress nie potrzebujesz żadnych umiejętności kodowania ani projektowania, aby stworzyć profesjonalnie wyglądającą witrynę. Istnieją tysiące darmowych projektów stron internetowych (są one znane jako „motywy” w świecie WordPress).

Dzięki WordPressowi łatwo jest zbudować swoją witrynę bez pisania ani jednej linii kodu, ani nie wiedząc nic na temat HTML.

WordPress co to?

WordPress to najpopularniejszy system zarządzania treścią czyli tzw. CMS. W przeciwieństwie do tradycyjnego oprogramowania komputerowego, WordPress działa online. Na komputerze nie ma nic do zainstalowania i nie potrzebujesz żadnych specjalnych narzędzi. Możesz zaktualizować swoją witrynę z dowolnego miejsca, w którym masz połączenie z Internetem – nawet swojego smartfona. Istnieją nawet darmowe aplikacje mobilne WordPress na iPhone’y i telefony z Androidem.

WordPress jest bezpłatny

Oto najlepsza część: WordPress jest bezpłatny. Jest zarówno darmowy do używania, jak i darmowy do modyfikacji. Tak więc, jeśli jesteś osobą, która lubi majstrować przy kodzie, możesz zagłębić się i sprawić, by WordPress robił dokładnie to co chcesz.

W przeciwieństwie do innych „darmowych” narzędzi stron internetowych, WordPress nie blokuje Cię w jakiejś zastrzeżonej usłudze, takiej jak Wix, Weebly lub Squarespace. Możesz hostować swoją witrynę w dowolnym miejscu. Lub przenieś swoją witrynę do innej usługi hostingowej, kiedy tylko chcesz.

Uzyskiwanie wsparcia dla WordPress

Dzięki ogromnej społeczności open source istnieje wiele miejsc, w których można uzyskać pomoc WordPress, kiedy jej potrzebujesz. Zarówno WordPress.org, jak i WordPress.com oferują fora wsparcia. Niezależne strony szkoleniowe (np. WP Apprentice) oferują także wsparcie dla członków. I oczywiście są setki książek WordPress, które poprowadzą Cię w Twojej podróży po WordPressie.

Co to jest „system zarządzania treścią”?

WordPress to system zarządzania treścią (lub w skrócie CMS). Aby wyjaśnić, co to tak naprawdę oznacza, najpierw musimy się zorientować, jakie strony internetowe naprawdę są i jak działają.

Po wpisaniu adresu strony internetowej (na przykład wordpressdivi.pl) w przeglądarce internetowej (takiej jak Internet Explorer, Chrome lub Safari) komputer łączy się (przez Internet) z innym komputerem (nazywanym serwerem) i prosi o zobacz kod zapisany na tym komputerze w podanej lokalizacji (tj. adres internetowy). Przeglądarka ładuje następnie ten kod i pokazuje odpowiednią stronę, na której został utworzony kod do wyświetlenia.

Ważne jest tutaj, jak ten kod został zapisany w konkretnej lokalizacji na serwerze: najpierw ktoś lub coś tam umieścił. Można to zrobić na dwa sposoby: a) ktoś napisał kod ręcznie i przesłał go ręcznie do serwera, lub b) został zrobiony przy użyciu systemu zarządzania treścią (CMS). CMS to, jak widzicie, oprogramowanie, które pozwala komuś szybko i łatwo zarządzać całym kodem na serwerze, który łączy się z wyświetlaniem stron internetowych – wszystko za pośrednictwem łatwego do zrozumienia, przyjaznego dla ludzi interfejsu, który tworzy i edytuje kod w ich imieniu.

Jako system CMS WordPress będzie pisać i zarządzać całym tym skomplikowanym kodem, umożliwiając publikowanie dowolnych treści bez konieczności zajmowania się tym, co dzieje się w tle (tj. Na serwerze).

WordPress jest zatem aplikacją (to znaczy oprogramowaniem), która pozwala zwykłym użytkownikom tworzyć, edytować i zarządzać własnymi witrynami za pomocą łatwego w użyciu (niektórzy mogą nawet powiedzieć, intuicyjny) interfejsu.

Cele WordPressa

Celem WordPressa jest umożliwienie ludziom, bez względu na to, gdzie i kim są, publikowanie treści online w dowolnej formie. Chcesz prostej witryny wyświetlającej kolekcję postów na blogu obok paska bocznego z biografią autora i kilkoma zdjęciami z kanału Instagram? Nie ma problemu! A może potrzebujesz bardziej skomplikowanego, nowoczesnego sklepu eCommerce sprzedającego domowe torebki za pomocą rozwiązania płatniczego, które pozwala ludziom kupować produkty z dowolnego miejsca na świecie? Nie ma problemu! A może poszukujesz strony internetowej dla firmy usługowej, która umożliwi klientom dokonywanie rezerwacji w restauracjach lub hotelach online. Znowu nie ma problemu! Dzięki WordPress możesz połączyć ze sobą prawie każdy rodzaj strony, którą lubisz!

Najlepszy ze wszystkich, WordPress daje Ci możliwość robienia wszystkiego samemu: bez konieczności zatrudniania profesjonalnego – i potencjalnie bardzo kosztownego – projektanta stron internetowych.

WordPress jest wszędzie

Wierzcie lub nie, już prawie na pewno natraficie na moc WordPressa już wiele razy. Jak mogę być tego taki pewny? Ponieważ WordPress jest obecnie używany do tworzenia i zarządzania ponad 25% wszystkich witryn.

WordPress nie tylko teraz ma władzę nad jedną na cztery strony internetowe, ale jest również używany przez wiele popularnych marek, w tym The New York Times, Forbes, UPS, eBay, Sony i wiele, wiele innych.

WordPress nie jest przeznaczony tylko dla typów amatorów. Strony internetowe obsługiwane przez WordPress obejmują wiele dziedzin, od osobistych blogów, które przyciągają zaledwie kilkaset odwiedzających tygodniowo do międzynarodowych korporacji, które mogą pochwalić się tygodniowym ruchem w dziesiątkach milionów.

Użyteczność WordPressa

Popularność WordPressa wynika po części z tego, jak jest przyjazna dla użytkownika – umożliwiając zwykłym ludziom tworzenie własnych stron internetowych. Po zainstalowaniu (coś, co samo w sobie jest łatwe do zrobienia), znajdziesz deskę rozdzielczą, która jest nie tylko pięknie zaprojektowana, ale również prosta w użyciu. Jednak prawdziwą potęgą WordPressa nie jest łatwość użycia – w rzeczywistości jego prawdziwa moc wcale nie jest w nim zawarta. WordPress nie jest czymś, co jest ograniczone: jest to system, który został zbudowany, aby dodać do niego wszystkie dodatkowe funkcje poprzez motywy i wtyczki.

Szablony i wtyczki WordPress

Jako system CMS WordPress pozwoli Ci dodawać lub zmieniać zawartość witryny, kiedy tylko zechcesz – ale bez szczegółowych instrukcji dotyczących rozmieszczania tych treści na stronie internetowej, nie będzie ona mogła wyświetlić żadnego z nich. Motyw WordPress to kompletny zestaw instrukcji. Po zainstalowaniu WordPressa jest dostarczany z domyślnym motywem – bardzo prostym zestawem instrukcji, jak wyświetlić zawartość, która pozwala od razu wyświetlić wersję Twojej witryny. To dopiero początek, ponieważ oddzielając zawartość witryny od instrukcji, jak ją wyświetlić (tj. Konkretny motyw, którego używasz), WordPress twierdzi, że nie ma nic przeciwko temu, jak wybrać wyświetlanie zawartości ponownie używać go do zarządzania. Tak długo, jak Twój temat spełnia wymagany zestaw warunków, możesz użyć dowolnego, który Ci się podoba. Można oczywiście przystąpić do tworzenia własnych motywów (lub zlecić agencjom projektowania stron internetowych, aby je stworzyć), ale jedną z prawdziwych piękności WordPressa jest to, że istnieje już dziesiątki tysięcy motywów do wyboru .

Elastyczność WordPressa

Kiedy powstał w 2003 roku, WordPress był prostą sprawą – skupioną prawie wyłącznie na jednym typie strony: blogach (jeśli interesuje Cię historia WordPressa, oto krótkie wprowadzenie). Wszystko musi się gdzieś zacząć, ale nie trwało długo, zanim jego horyzonty zaczęły się poszerzać. W dzisiejszych czasach WordPress nie jest tylko platformą do blogowania – w rzeczy samej, w połączeniu z dodatkową mocą wtyczek, jest teraz niezwykle elastycznym oprogramowaniem, które może zasilać prawie każdy rodzaj strony internetowej.

Ze względu na to, jak łatwo można go rozszerzyć, wielu twierdzi, że stało się jednym z najbardziej elastycznych systemów zarządzania treścią, jakie kiedykolwiek stworzono.

WordPress to więcej niż oprogramowanie

Powszechne korzystanie z WordPressa zaowocowało ogromną liczbą użytkowników, co z kolei zaowocowało dużą ilością programistów skupionych wokół WordPressa, chcących uczynić swój znak towarowy (a czasem i pieniądze) poprzez tworzenie różnych motywów i wtyczek. Co więcej, ta kwitnąca społeczność jest bardzo przyjazna i prawie zawsze chętnie pomaga. Dookoła świata (czy wspomnieliśmy, że WordPress jest dostępny w ponad 50 różnych językach?) Istnieją grupy użytkowników, grupy na Facebooku, fora, spotkania i ponad 100 konferencji WordPress o nazwie „WordCamps” – nie wspominając o zróżnicowanym zakres blogów opartych na WordPressie. Wszystko to oznacza, że ​​wsparcie jest łatwe do zdobycia, co jest prawdziwym plusem dla nowych użytkowników.

WordPress to „Open Source”

Zastanawiasz się teraz, kto tworzy WordPress. Czy WordPress to firma? Aby to wyjaśnić, musimy objąć pojęcie „open source”. Jeśli chodzi o oprogramowanie, open source odnosi się do rodzaju licencji, w której posiadacz praw autorskich zapewnia prawo do badania, zmiany i dystrybucji oprogramowania każdemu w jakimkolwiek celu (więcej informacji na Wikipedii). Oznacza to, że nikt nie jest „właścicielem” WordPressa – zamiast tego jest rozwijany i utrzymywany przez wielu wolontariuszy, z których wielu jest sponsorowanych do pracy na WordPressie przez firmy, którym zależy na tym, by nadal rosły. Co więcej, ze względu na swoją naturę otwartego źródła, tysiące ludzi wnosi do niej codziennie, na różne sposoby.

Posiadanie otwartego kodu źródłowego i posiadanie tak wielu ludzi, którzy pracują nad jego polepszeniem, nie tylko podnosi komfort korzystania z WordPressa wśród osób z zewnątrz, ale także sprawia, że ​​jest to wysokiej jakości oprogramowanie.

Kto powinien korzystać z WordPress?

Najlepszy program do tworzenia witryn dla Ciebie to taki, który oferuje funkcje, których potrzebujesz, bez bycia zbyt trudnym lub kosztownym w użyciu.

Nie ma znaczenia, ile dzwonów i gwizdów ma twórca strony. Jeśli nigdy nie wykorzystasz wszystkich funkcji – dlaczego ich potrzebujesz? Nie zapominaj, że dodatkowe funkcje oznaczają dodatkowe koszty, więc wyrzucasz pieniądze, jeśli nie używasz wszystkiego w ofercie.

Naprawdę ważne jest, aby być brutalnie szczerym wobec siebie i zastanowić się nad tym, jakich funkcji używasz i czego potrzebujesz.

Przekonasz się, że WordPress jest najlepszym wyborem w następujących sytuacjach:

Masz już stronę internetową: Jeśli nie jest to twoja pierwsza strona internetowa i masz trochę wiedzy na temat hostingu i podstawowych umiejętności kodowania, pomoże ci to samodzielnie zarządzać stroną WordPress.
Potrzebujesz nieograniczonej wolności projektowania: Jeśli potrzebujesz projektu strony internetowej, który nie może zostać utworzony za pomocą narzędzia do tworzenia witryn typu „przeciągnij i upuść”, możesz potrzebować możliwości dostosowywania WordPressa.
Potrzebujesz specjalistycznych funkcji strony internetowej: Jeśli potrzebujesz bardzo spersonalizowanego narzędzia / funkcji, których nie mogą zaspokoić twórcy witryn typu „przeciągnij i upuść” (np. Chcesz zintegrować swoją witrynę z oprogramowaniem CMS), to można to zrobić tylko używając WordPress.
Masz dużo treści: jeśli masz ciężką stronę internetową, potrzebujesz kreatora stron internetowych z doskonałym systemem zarządzania treścią. Podobnie jak WordPress.
Masz czas i pieniądze: Jeśli masz czas, aby nauczyć się korzystać ze strony internetowej WordPress i zarządzać nią lub mieć wystarczający budżet na zatrudnienie specjalisty, który pomoże ci zacząć, warto to wykorzystać!

Hosting WordPress

WordPress to samo-hostowany program do tworzenia stron internetowych, więc będziesz musiał zbadać i znaleźć odpowiedni hosting dla swoich potrzeb.

Nauka zarządzania własnym hostingiem zajmie trochę czasu, ponieważ jest to niezbędna umiejętność techniczna, którą musi posiadać każdy właściciel strony internetowej WordPress.

Hosting to bardzo dobrze ugruntowana branża, więc wszyscy główni dostawcy są na ogół bardzo dobrzy. Technicy mogą się ze mną nie zgodzić i jestem pewien, że istnieją powody, dla których jeden dostawca może być nieco lepszy od drugiego – ale dla przeciętnych użytkowników, takich jak ja i ty, nie polecałabym pocenia się z niewielkimi różnicami – prawdopodobnie nie zauważylibyśmy i tak!

Dla mnie tym, co wyróżnia każdego dostawcę usług hostingowych, jest poziom wsparcia, jaki zapewniają usługi hostingowe.

Będziesz chciał dowiedzieć się, czy oferują:

Całodobowa obsługa klienta
Wsparcie techniczne dla osób niebędących programistami
Wsparcie wbudowane, takie jak instalowanie wszystkiego dla ciebie i pomoc w konfiguracji
Wsparcie bezpieczeństwa strony zawarte w pakiecie
Zautomatyzowane kopie zapasowe witryn
Generalnie kategoryzuję hosting WordPress na dwa typy: samodzielny hosting i w pełni zarządzany hosting.

co to jest wordpress

WordPress.com czy WordPress.org

WordPress.com to wersja hostowana. Oznacza to, że Twoja witryna działa na oficjalnych serwerach WordPress. Możesz tam teraz iść i stworzyć stronę internetową za darmo w kilka minut.

Istnieje kilka ograniczeń do WordPress.com. Nie będziesz mieć dostępu do wszystkich tysięcy tematów dostępnych w tym obszarze. I nie można używać wtyczek WordPress (są to miniprogramy, które dodają specjalne funkcje do twojej witryny). Jest też niewielka opłata, jeśli chcesz użyć własnej nazwy domeny.

Jak już powiedziałem, nie ma blokady z WordPress. Jeśli zdecydujesz, że lubisz WordPress i chcesz w pełni wykorzystać wszystkie oferowane funkcje, możesz z łatwością przenieść swoją witrynę później.

WordPress.org to wersja obsługiwana samodzielnie. To właśnie wykorzystasz, jeśli chcesz uruchomić WordPress na własnym koncie hostingowym. Korzystając z tej wersji, masz pełną kontrolę nad wyglądem i funkcjonalnością swojej witryny.

Sprawdź samouczek wideo, aby uzyskać dokładniejszą analizę wyboru WordPress.com vs. WordPress.org.

Istnieje powód, dla którego ponad 30% wszystkich stron internetowych zostało zbudowanych za pomocą WordPress. Spójrz na prezentację WordPress, a zobaczysz wszystkich od The New York Times Company do The Rolling Stones przy użyciu WordPress.

Wirtualny Hosting

Jest to najpopularniejszy wybór dla użytkowników WordPress, ponieważ jest dość tani, zaczynając od 5 zł do 10 zł miesięcznie. Przy samodzielnym zarządzaniu hostingiem będziesz odpowiedzialny za:

Konfigurowanie WordPressa na pulpicie hostingowym
Rozwiązywanie wszelkich problemów związanych z witryną (jeśli potrzebujesz wsparcia, możesz skontaktować się z obsługą klienta, ale oczekują, że będziesz mieć minimum wiedzy na temat hostingu i związanych z nim kwestii technicznych!) Bezpieczeństwo Twojej strony internetowej, aby odstraszać hakerów
Znalezienie usługi do tworzenia kopii zapasowych witryny, jeśli nie jest świadczona razem z samodzielnie zarządzanym hostingiem. Jest to niezbędne, ponieważ jeśli występują jakieś problemy, chcesz mieć kopię zapasową, możesz przywrócić swoją witrynę.
Musisz także wybrać rodzaj samodzielnie zarządzanego hostingu, którego potrzebujesz.

Rekomendowani dostawcy usług Hostingu wirtualnego:

BlueHost – bardzo popularna firma hostingowa, BlueHost są niezawodne i opłacalne. Są preferowanym partnerem WordPress i oferują opcję instalacji za pomocą jednego kliknięcia, aby Twoje życie było jak najprostsze. Podstawowy plan BlueHost znajduje się na wspólnym serwerze, więc jeśli twoja witryna WordPress rośnie zbyt szybko, możesz doświadczyć lekkiego spowolnienia prędkości ładowania. Oprócz tego, jeśli szukasz łatwego w użyciu i łatwego do skonfigurowania planu hostingowego, który nie wymaga specjalistycznej wiedzy technicznej, warto rozważyć BlueHost.
HostGator – HostGator to kolejny popularny host dla początkujących. Dają ci miejsce na współdzielonym serwerze, dzięki czemu zasoby są rozdzielane pomiędzy wielu użytkowników. Ceny są bardzo przystępne, a Ty masz dużo przepustowości i miejsca na swoje pieniądze. Powinno to pomóc w utrzymaniu stosunkowo wysokiej prędkości ładowania i witryny WordPress online.

W pełni zarządzany Hosting

W pełni zarządzany hosting to usługa stworzona specjalnie dla użytkowników WordPressa, dlatego czasami nazywa się ją hostingiem WordPress. Ma wyższy miesięczny koszt, ale troszczy się o to, co jest techniczne i bezpieczeństwa.

Plany hostingowe mają na ogół lepszą obsługę klienta i często pomagają znaleźć źródło problemu, nawet jeśli nie jest to problem z hostowaniem.

Znajdziesz również w pełni zarządzanych dostawców hostingu, które są bardziej przychylne twoim potrzebom. Powiedzmy, że Twoja witryna nagle dostanie nagłego ruchu, który ją przytłacza, a następnie dostawca usług hostingowych może dostosować swój zasiłek drogowy, aby zapewnić, że witryna się nie zawiesza. Będą także wydawać zalecenia dotyczące tego, czy powinieneś uaktualnić plan, czy też nie, jeśli twój ruch zacznie rosnąć.

Rekomendowani dostawcy hostingu z pełnym zarzadzaniem.

Zenbox – moim zdaniem najlepszy polski hosting oraz znakomita obsługa klienta.

Dhosting – kolejny bardzo dobry hosting który dostosowuje swoje zasoby do aktualnego zużycia. Minusem jest jednak brak dostępu z panelu klienta do konta ftp czy Installatrona.

Podsumowanie

Nie ma przesady w stwierdzeniu, że WordPress to niezwykle potężna platforma do uruchamiania niemal każdej witryny. Może być używany do zasilania zarówno małych, jak i dużych witryn internetowych, jest łatwy w użyciu, a dzięki dodatkowej sile motywów i wtyczek jest łatwo jednym z najbardziej elastycznych dostępnych systemów. Co więcej, ma dobrze prosperującą społeczność i jest zarówno darmowa, jak i open source.

Bez względu na płeć, pochodzenie społeczne, rasę, pozycję finansową, orientację lub poziom doświadczenia w sieci, WordPress chce pomóc Cię usłyszeć. Zasadniczo WordPress polega na udostępnianiu mocy publikowania online w rękach ludzi – coś, co robi bardzo dobrze!

5 2 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x