Szybkość strony to jeden z najważniejszych aspektów odpowiadających za pozycjonowanie, ale przede za UX i współczynnik konwersji. Jednak zapoznanie się z technicznymi aspektami wydajności WordPressa może być nieco trudne. Można znacznie ułatwić ten proces stosując wtyczkę WP Rocket. 

WP Rocket ma na celu uprościć optymalizację WordPressa, zapewniając wszystkie narzędzia potrzebne do przyspieszenia witryny.

W moich testach WP Rocket pozwoliło na przyspieszenie ładowania witryn o ponad 51%, niesamowite prawda? Jedna wtyczka!

Test wydajności WP Rocket

Mogłam zacząć ten artykuł od opisania funkcji wtyczki WP Rocket jednak uważam, że liczby i wyniki przemówią do Was bardziej.  

Zaprezentuję to na podstawie analizy optymalizacji portalu onkologicznego https://www.zwrotnikraka.pl który optymalizowaliśmy.

Szybkość strony przed konfiguracją WP Rocket

Bez WP Rocket witryna miała średni czas ładowania 2,201 sekundy. PageSpeed Insight wynosił odpowiednio na telefonach i komputerach: 

Szybkość strony po konfiguracji WP Rocket

Szczerze mówiąc to i tak bardzo dobry wynik jeżeli chodzi o portal o takiej wadze, także WordPress Divi jest jednym z najlepiej zoptymalizowanych motywów WordPressa.

Po włączeniu i skonfigurowaniu WP Rocket średni czas ładowania witryny testowej spadł do zaledwie 1,297 sekundy. Zmniejszyła się również liczba żądań HTTP z 56 do 16 oraz waga całej witryny.

Przekonałam Was, że warto zainteresować się tą wtyczką? Jeżeli tak to wyjaśnię jak działa i jak skonfigurować WP Rocket. 

Pulpit nawigacyjny WP Rocket

Jedną z najlepszych rzeczy w WP Rocket jest to, że jest bardzo intuicyjne i jasne w użyciu. Gdy tylko aktywujesz wtyczkę automatycznie włącza ona niektóre z najważniejszych konfiguracji wydajności. Więc bez żadnej dodatkowej konfiguracji powinieneś już uzyskać lepszy wynik szybkości ładowania swojej strony. 

Funkcje, które WP Rocket aktywuje automatycznie po włączeniu wtyczki to:

 • Buforowanie strony
 • Buforowanie przeglądarki
 • Kompresja GZIP
 • Obsługa różnych źródeł czcionek internetowych

WP Rocket automatycznie rozpozna również popularne wtyczki, motywy czy hostingi i skonfiguruje je tak, aby strona działała szybciej i wydajniej.

WP Rocket zapewnia także niezwykle przyjazny dla użytkownika pulpit nawigacyjny, w którym można skonfigurować i dostosować sposób działania pamięci podręcznej witryny i wiele innych czynników.

Jak skonfigurować WP Rocket?

Jakie inne funkcje należy skonfigurować dla osiągnięcia najlepszych rezultatów? Wszystko zależy od danej witryny i wielu czynników, jednak WP Rocket jest bardzo uniwersalne. Poniżej opisane są dodatkowe funkcje, które możecie skonfigurować w panelu tej wtyczki. 

Podstawowe ustawienia pamięci podręcznej

Po pierwsze możesz wybrać czy włączyć buforowanie dla użytkowników mobilnych, a jeśli tak to czy używać dla nich oddzielnej pamięci podręcznej. Jest to przydatna funkcja jeśli na stronie posiadasz jakieś wyjątkowe efekty mobilne i chcesz mieć pewność, że użytkownicy będą mogli uzyskać wersję specyficzną dla mobile.

Możesz także wybrać czy chcesz włączyć buforowanie dla zalogowanych użytkowników WordPressa. Domyślnie WP Rocket wyklucza zalogowanych użytkowników z pamięci podręcznej co zapewnia, że ​​zawsze widzisz niezbuforowaną wersję swojej witryny.

Na koniec możesz skonfigurować czas przechowywania pamięci podręcznej czyli jak długo Twoja witryna buforuje stronę przed wyczyszczeniem pamięci podręcznej. Jeśli zawartość nigdy lub stosunkowo rzadko się zmienia możesz trwale przechowywać pamięć podręczną. Jeśli zawartość strony regularnie się zmienia możesz czyścić pamięć podręczną co X minut, godzin lub dni.

Optymalizacja plików

Optymalizacja plików pomaga wdrożyć trzy kluczowe usprawnienia wydajności plików HTML, CSS i JavaScript w witrynie:

 • Minifikacja – eliminuje zmarnowane miejsce w plikach kodu, aby zmniejszyć je bez zmiany funkcjonalności. Na przykład usunięcie komentarzy kodu.
 • Konkatenacja – łączy wiele plików w jeden plik aby zmniejszyć liczbę żądań HTTP potrzebnych witrynie.
 • Zoptymalizowane ładowanie – optymalizując CSS i wdrażając odroczone ładowanie JavaScript można uniknąć problemu „blokowania renderowania X” w Google PageSpeed ​​Insights.
 • Możesz także przeprowadzić inne optymalizacje takie jak łączenie plików czcionek Google i usuwanie ciągów zapytań z zasobów statycznych.

Optymalizacja plików

Czasami minifikacja i konkatenacja mogą powodować problemy z niektórymi plikami w witrynie. Jeśli tak się stanie WP Rocket zawiera przydatną funkcję, która pozwala ręcznie wykluczyć pliki, które powodują problemy. 

Z wyłączeniem plików

Optymalizacja multimediów pomaga zoptymalizować obrazy, filmy i osadzone elementy iframe w witrynie dzięki zastosowaniu lazy loading.

Po włączeniu leniwego ładowania witryna będzie czekać na załadowanie treści znajdującej się „w części strony widocznej na ekranie”, aż użytkownik zacznie przewijać stronę w dół. Ponieważ serwer musi ładować mniej treści podczas początkowego ładowania  może to zmniejszyć czas ładowania całej witryny.

Ponadto jeśli na stronie dodajemy wiele filmów z YouTube WP Rocket ma fajną funkcję, która pozwala zastąpić osadzenie YouTube statycznym obrazem miniatury. Następnie, gdy użytkownik kliknie statyczny obraz załaduje on ten rzeczywisty.

Wstępne ładowanie pamięci podręcznej

Wstępne ładowanie pamięci podręcznej jest nieco bardziej zaawansowanym tematem, ale jest bardzo pomocne w optymalizacji buforowania witryny. 

W przypadku większości wtyczek buforujących zawartość jest ładowana do pamięci podręcznej tylko wtedy gdy ktoś ją odwiedza. Co to znaczy? Tyle, że pierwszy użytkownik, który wejdzie na stronę po opróżnieniu pamięci podręcznej w rzeczywistości nie zobaczy wersji strony przechowywanej w pamięci podręcznej, co oznacza, że ​​czas ładowania strony może się wydłużyć.

Wstępne ładowanie pamięci podręcznej umożliwia naprawianie rzeczy poprzez „wstępne ładowanie” zawartości do pamięci podręcznej, bez czekania na użytkownika.

Po aktywowaniu wstępnego ładowania WP Rocket automatycznie wstępnie załaduje pamięć podręczną za każdym razem gdy opublikujesz lub zaktualizujesz część treści na stronie. 

Wstępne ładowanie oparte na mapie witryny – funkcje zaawansowane WP Rocket

Wstępne ładowanie oparte na mapie witryny pozwala na dostrojenie sposobu działania pamięci podręcznej. Jest to jednak opcja dla bardziej zaawansowanych webdesignerów i programistów.

Na przykład możesz przekierować reklamy na określone adresy URL czy pliki cookie, aby wykluczyć je z pamięci podręcznej. Możesz również określić adresy URL, które mają być usuwane po zaktualizowaniu fragmentu treści.

Inne funkcje zaawansowane WP Rocket

Optymalizacja bazy danych

Baza danych witryny WordPress to miejsce, w którym przechowywane są wszystkie treści i ustawienia.

Baza danych pomaga usunąć „śmieci” z bazy danych takie jak posty w koszu, komentarze spamowe itp. Jedną z fajniejszych funkcji jest to, że możesz również zaplanować to czyszczenie tak, aby działało automatycznie. Możesz wybrać jedną z trzech różnych opcji:

 • Codziennie
 • Tygodniowo
 • Miesięcznie

CDN

Sieć dostarczania treści (CDN) pomaga przyspieszyć globalne ładowanie stron, dostarczając treści z sieci serwerów na całym świecie. WP Rocket nie zawiera własnego CDN, ale może pomóc w integracji z preferowaną usługą CDN.

Większość usług CDN działa udostępniając określone treści statyczne – takie jak obrazy – z innego adresu URL. Jeśli korzystasz z CDNa zakładka CDN WP Rocket pomaga kontrolować, które treści są obsługiwane z CDN, a które z serwera Twojej witryny. 

Wybierz typ plików, do których chcesz zastosować CDN – wszystkie pliki, obrazy, CSS i JavaScript, tylko CSS, tylko JavaScript. Wyklucz określone pliki z udostępniania przez CDN.

Heartbeat API

WordPress Heartbeat API odpowiada za wiele przydatnych funkcji, takich jak automatyczne zapisywanie wersji roboczych. Jednak ta funkcja jest zawsze włączona przez co wysyła również wiele żądań do serwera, co może skutkować wysokim wykorzystaniem procesora i obniżoną wydajnością serwera.

Z tego powodu wiele osób decyduje się:

 • Całkowicie wyłączyć interfejs Heartbeat API.
 • Zmienić częstotliwość wysyłania żądań przez interfejs API, aby ograniczyć wpływ jej wpływ.

Integracje WP Rocket

WP Rocket zawiera integrację z Google Analytics,  Pixelem Facebooka czy CloudFlare,  które pozwalają hostować ich skrypty. 

Poza dodatkami integracyjnymi WP Rocket stworzył także integracje dla wielu popularnych dostawców hostingu WordPressa w tym WP Engine, Kinsta i SiteGround.

WP Rocket cena

WP Rocket oferuje trzy plany cenowe. Wszystkie trzy plany oferują pełną listę funkcji – jedyną różnicą jest liczba witryn, na których możemy zastosować wtyczkę. 

 • 1 witryna – 49 USD
 • 3 witryny – 99 USD
 • Nieograniczona liczba  – 249 USD

Wszystkie trzy plany zapewniają roczną pomoc techniczną i aktualizacje. Jeśli odnowisz licencję przed wygaśnięciem licencji otrzymujesz 30% zniżki.

WP Rocket oferuje również 14-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy także nie ma ryzyka.

WP Rocket nie jest jedynym sposobem na przyspieszenie ładowania witryny, ale jest najwygodniejszym i najbardziej przyjaznym dla użytkownika sposobem.

Istnieje wiele świetnych darmowych wtyczek, których możesz użyć jednak  zazwyczaj oferują one wybiórcze funkcje – jedna wtyczka do buforowania strony, inna do minifikacji, inna do lazy loading itp. 

WP Rocket jest wyjątkową wtyczką ponieważ łączy wszystkie najważniejsze aspekty dotyczące wydajności. Myślę, że warto wydać 49 dolarów na WP Rocket za takie rozwiązanie. Przyspieszenie strony ma ogromy wpływ na komfort użytkowania strony, pozycjonowanie i współczynnik odrzuceń. Co za tym idzie szybsze strony są wyżej w Googlu, mają więcej odwiedzających i więcej zarabiają. 

Daj znać czy artykuł się przydał i jakie wyniki udało Ci się osiągnąć! 

5 1 vote
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x