Divi to wszechstronny motyw WordPressa z niesamowicie intuicyjnym CMSem do tworzenia stron internetowych. Jedną z najszybszych metod jest zbudowanie strony internetowej z motywami potomnymi Divi Child i układami Divi Themes. Ze wszystkich dostępnych opcji, którą powinniśmy użyć?

Divi Child i Divi Theme są często błędnie używane zamiennie. Może to być szczególnie mylące dla początkujących webdesignerów. Motywy i układy podrzędne są w rzeczywistości inne. W tym artykule omówimy czym są dokładnie te dwa terminy i jak ich poprawnie używać. 

Co to jest motyw Divi Child?

Motyw podrzędny Divi Child to motyw, który dziedziczy swoją funkcjonalność po motywie nadrzędnym. Może zawierać własne funkcje takie jak arkusz stylów CSS i kod PHP. Motyw podrzędny zachowuje swój kod po zaktualizowaniu motywu nadrzędnego. WordPress nadaje pierwszeństwo kodowi motywu potomnego, później motywowi nadrzędnemu, a następnie kodowi WordPress.

Jeśli dodasz kod do plików motywu nadrzędnego kod zostanie nadpisany podczas aktualizacji motywu nadrzędnego. Dodanie tego kodu do motywu podrzędnego Divi Chlid utrzymuje kod na miejscu przy każdej aktualizacji Divi.

Motywy podrzędne są instalowane jak zwykłe motywy, ale działają tylko wtedy gdy są zainstalowane nadrzędne. Jego funkcje po zainstalowaniu, będą zależeć od rodzaju posiadanego motywu Divi Chlid. 

Puste motywy Divi Chlid

Puste motywy podrzędne nie zawierają żadnych stron, elementów ani stylów. Nie zmieniają wyglądu witryny podczas ich instalowania.

Celem pustego motywu podrzędnego jest zapewnienie punktu wyjścia, w którym można dodać własną stylizację i kody. Zawierają one plik CSS i plik functions.php. Możesz dodać więcej plików takich jak nagłówki, stopki, paski boczne i wiele innych.

Możesz łatwo stworzyć własny pusty motyw podrzędny ręcznie lub za pomocą narzędzia takiego jak np. Generator motywów podrzędnych Divi Cake

Motywy podrzędne Divi Premium

Motywy podrzędne Divi Premium obejmują strony z gotowymi do edycji układami i stylami. Dlatego motywy potomne są czasami nazywane układami – Themes. Każda strona w motywie potomnym ma układ. Zazwyczaj zawierają one 5-7 stron głównych, a czasem kilka wersji różnych stron. W zależności od celu projektu mogą zawierać tylko jedną stronę, kilkanaście lub więcej. Najczęściej mają już wgrane gotowe kody stylów CSS. Motywy potomne mogą również dodawać nowe struktury menu.

Zazwyczaj są to rozwiązania „pod klucz”, aby szybko oddać gotową stronę internetową. Powybraniu i wgraniu szablonu – Layoutu możesz go jeszcze bardziej dostosować według własnych potrzeb. Można edytować czcionki, zdjecia i położenia poszczególnych elementów. 

Układy i zawartość są instalowane po aktywowaniu motywu potomnego. Zawartość w tym układy, menu i obrazy (jeśli są uwzględnione) są zwykle importowane za pomocą jednego kliknięcia. Wystarczy zainstalować motyw podrzędny, zaimportować zawartość i zastąpić zawartość własną.

Po zainstalowaniu motywu podrzędnego premium projekt witryny zostanie nadpisany. Jeśli masz zainstalowany inny motyw potomny, nowy motyw potomny zastąpi go. Każdy motyw podrzędny, który nie dodaje stylu dla elementów, które nie zostały nadpisane takich jak menu lub dostosowywanie motywu zachowa styl poprzedniego motywu lub ustawień podrzędnych.

przyspieszyć stronę na Divi

Co to jest układ Divi?

Termin „układ” layout jest czasem mylony z motywami podrzędnymi Divi Chlid. W końcu motywy potomne zawierają układy. Te dwa warunki nie są jednak zamienne. Termin „układ” odnosi się do pakietu zawierającego pliki JSON, które są ładowane do biblioteki Divi.

Divi Builder

Pliki JSON mogą zawierać sekcje, wiersze i moduły. Wiele z nich to wstępnie zaprojektowane strony, a niektóre pakiety układów zawierają w sobie wiele gotowych projektów stron. Inne skupiają się tylko na szeregu stylizowanych modułów takich jak obrazy, blogi, moduły personalne itp., Tworząc zestaw narzędzi, który daje wszystko co potrzebne do pracy.

Biblioteka Divi

Po przesłaniu układów do biblioteki możesz je zaimportować na dowolną stronę lub post. Każda strona musi zostać zbudowana ręcznie poprzez załadowanie wstępnie zaprojektowanych układów do Divi Builder. 

Układy nie zawierają standardowych menu i ustawień dostosowywania motywu. Nie zastąpią niczego w Twojej witrynie (z wyjątkiem strony, na którą je importujesz). Możesz używać dowolnego układu Divi z dowolnym innym układem Divi lub motywem potomnym Divi.

CSS i inny kod mogą być zawarte w modułach, ale kod wpływa tylko na daną stronę. Nie dodają nowych funkcji do witryny. Niektóre zawierają kod jako osobny plik z instrukcjami.

Divi zawiera wiele bezpłatnych pakietów układów, które można zaimportować na dowolną stronę. W chwili pisania tego tekstu jest 141 paczek układów z około 7 lub 8 stron każda.

Kiedy używać motywów potomnych Divi Child?

Powinieneś zawsze używać motywu podrzędnego jeśli wprowadzasz zmiany w kodzie motywu, takie jak kody stylów CSS, modyfikując functions.php lub dodając inne nowe funkcje. Pozwala to zachować kod w jednym miejscu, ułatwiając dostęp i edycję, a także nie traci się kodu podczas aktualizacji Divi.

Motywy podrzędne są również dobrym wyborem jeśli chcesz utworzyć własne szablony stron i sklepów do ponownego wykorzystania lub sprzedaży. 

Kiedy używać układów Divi?

Układy są dobrą opcją, jeśli nie potrzebujesz niestandardowych funkcji lub chcesz dodać funkcje za pomocą wtyczek. Są łatwiejsze w użyciu ponieważ nie musisz ich instalować. Są świetnym sposobem na uzyskanie wstępnie stylowanych sekcji, wierszy i modułów, których można użyć na stronach i postach, które już masz. Możesz zaimportować swoje projekty z biblioteki lub programu Divi Builder, aby utworzyć dowolną liczbę stron.

 Zaimportuj układ, a następnie wprowadź wszystkie zmiany, aby utworzyć własną niestandardową witrynę internetową. Możesz je również wyeksportować i używać na innych stronach internetowych.

Czy warto używać Divi Child theme?

Motywy podrzędne Divi Chlid i pakiety układu Divi to świetny sposób na rozpoczęcie pracy nad projektem strony internetowej. Oba mają swoje zalety i jest dostępnych wiele niesamowitych wzorów. 

Niezależnie od tego, czy potrzebujesz motywów potomnych czy układów i bez względu na branże  na rynku Divi  z pewnością znajdziesz coś odpowiadającego Twoim potrzebom.

5 1 vote
Article Rating
1
0
Would love your thoughts, please comment.x